Kultura Tábor

Kultura Tábor - únor 2020

Odbor kultury a cestovního ruchu
www.visittabor.eu

11.2.
FÓRUM ZDRAVÉHO MĚSTA
od
18.00 hodin /Klub Univerzita Tábor. Veřejná diskuse s občany nad prioritami života města. Pořádá Zdravé město Tábor.

15.2.
VÝROČNÍ PLES MĚSTA TÁBOR

od 19.00 hodin /spolkový dům Střelnice – velký i malý sál. Provázet večerem bude Anna Polívková a Petr Zajíček. Vystoupí český sólový a muzikálový zpěvák Tomáš Savka, jazzová zpěvačka Eva Emingerová a Swing Band Tábor. Malý sál bude patřit Jára Bárta Jazz Triu se zpěvačkou Terezou Krippnerovou, kapele Napříč. Představí se místní diskžokejské legendy Luboš Faic a Milan Bílek, které jsou sdruženy pod značkou DDT, tedy Disko Duní Táborem. Předtančení zajistí Sportovní taneční klub 6Dance, TŠ ATAK a Soubor písní a tanců Lužničan. Součástí bude také představení 12 významných osobností města, které si veřejnost odhlasovala v podzimní anketě. Návštěvníci také zhlédnou ukázku z nového dokumentárního filmu Tábor – sen, město, symbol, který přijedou představit režisér Vít Bělohradský a herec Miroslav Táborský.

23.2.
POHÁDKOVÝ KARNEVAL
od 14.30 hodin / Klub Univerzita Tábor. Pohádkový karneval se zábavným programem, kde během programu mají děti možnost se proměnit v pohádkové postavy. Nebudou chybět soutěže, zpívání či udatní princové. Vzhledem k omezenému počtu míst je třeba si zakoupit lístek v předprodeji v Infocentru Město Tábor, Žižkovo náměstí od 3. února.

25.2.
PŘEDPREMIÉRA FILMU TÁBOR – SEN,
MĚSTO, SYMBOL
Kino Svět. Promítání pro školy 8.30 hodin a 10.00 hodin, pro veřejnost 17.30 hodin a 19.00 hodin a od 20.00 hodin bude beseda s režisérem Vítem Bělohradským. Česká televize, FRMOL Production a město Tábor uvádějí dokumentární film o vzniku a historii města Tábor. Snímek se věnuje významným dějinným okamžikům města od jeho založení až do současnosti. Příběhem města provází svým jedinečným způsobem herec Miroslav Táborský. Vstupné: zdarma, počet míst je omezený, na večerní promítání je třeba si vyzvednout v pokladně kina místenku

27.2.
377. BAREVNÝ ČTVRTEK
ANEB OD TÁBORA AŽ NA KONEC SVĚTA
MALTA – OPOMÍJENÝ KLENOT STŘEDOMOŘÍ
od 19.00–21.00 hodin / Divadlo Oskara Nedbala – malý sál RNDr. Daniel Abazid nás zavede do nejmenšího státu Evropské unie, který se rozkládá na třech ostrovech Maltského souostroví. Milovníkům pamětihodností nabízí nejstarší megalitické stavby na světě, středověké arabské město Mdina a samozřejmě doklady působení johanitů – maltézských rytířů, mezi nimiž vyniká dokonale opevněné hlavní město Valletta. Během putování po ostrovech budeme sledovat také českou stopu z doby druhé světové války a neopomeneme ani skalnaté mořské pobřeží či vyhlášenou Modrou lagunu. Pořádáno ve spolupráci s Divadlem Oskara Nedbala a s Blatským muzeem v Soběslavi.

HUSITSKÉ MUZEUM TÁBOR www.husitskemuzeum.cz

1.2.
KOSTÝMOVANÁ PROHLÍDKA
od 13.00 hodin. Zábavná výprava do středověkého podzemí za svitu luceren pro celou rodinu. Nutno objednat, kapacita je omezená, objednavky@husitskemuzeum.cz, 774 059 263

11.2.
600 LET HUSITSKÉHO TÁBORA

od 17.30 hodin / přednáškový sál Husitského muzea v Táboře, nám. Mikuláše z Husi čp. 44. Přednáší Mgr. Jakub Smrčka, Th.D.

15.2.
SOBOTNÍCI NA MAREDOVĚ VRCHU

od 14.00 hodin / MHD Maredův vrch u ZŠ. Sobotní vlastivědná výprava po táborské čtvrti, v níž názvy ulic odrážejí husitskou tradici. Vedou Jitka a Lenka Vandrovcovy.

20.2.
ŽIVOTNÍ POUŤ OSKARA NEDBALA

od 17.30 hodin / přednáškový sál Husitského muzea v Táboře, nám. Mikuláše z Husi čp. 44. Přednáška PhDr. Marie Fronkové, CSc., s videoprezentací o lidských i profesních osudech táborského rodáka, skladatele a světového dirigenta Oskara Nedbala (v rámci celoročního festivalu „Rok O. Nedbala v Táboře“ k 90. výročí umělcova úmrtí). Pořádá Mezinárodní společnost Oskara Nedbala, z.s. a Husitské muzeum v Táboře.

28.2.
CHARLOTTA GARRIGUE MASARYKOVÁ – AME
RIČANKA, KTERÁ SE STALA ČEŠKOU
od 18.00 hodin / Masarykův domov Českobratrské církve evangelické, Smetanova 1284, Tábor. Komponovaný pořad z dopisů a vzpomínek Charlotty a Alice, provázený lidovými písněmi a hudbou. Účinkuje umělecká skupina České duše: Marie Neudorflová – režie, příběhy, Eva Novotná – čtení dopisů Charlotty, Lenka Veselá – čtení dopisů Alice, Robert Střihavka – viola, člen symfonického orchestru ND, Tomáš Kolařík – housle, člen symfonického orchestru ND, Jaroslava Kretschmerová, členka Divadla Ypsilon – zpěv, Jaroslava Kopecká – zpěv, Jana Veselá – zpěv.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA TÁBOR www.knihovnatabor.cz

DONÁŠKOVÁ SLUŽBA: KNIHY AŽ K VÁM DOMŮ
Knihovna má úplně novou službu. Je pro vás obtížné ze zdravotních důvodů docházet do knihovny, ale bez knížek se neobejdete? Zkuste využít knihovního kurýra! Pro koho je služba určena? Pro zdravotně znevýhodněné čtenáře knihovny s bydlištěm v Táboře a nejbližším okolí, pro které je obtížné nebo zcela nemožné knihovnu navštívit (lidé se zrakovým či tělesným postižením a senioři). Jak služba funguje? Na základě domluvy s knihovnicí. Sdělíte jí své jméno, adresu a o jaké konkrétní tituly máte zájem. Domluvit se můžete osobně, telefonicky (381 200 580) nebo po e-mailu knihovna@mkta.cz. Dokumenty doručujeme jednou měsíčně, zpravidla druhý týden v měsíci.

12.2.
VESMÍRNÝ TÁBOR 2020:
AKUSTICKÝ VESMÍR
od 18.00–20.00 hodin. Zvukové vlny jsou dalším nezávislým zdrojem informací o vesmíru, který nás obklopuje. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné a možná i trochu strašidelné. Přednáší Mgr. Jakub Rozehnal, který je ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy – Planetum.

20.2.
LIDSKÉ TĚLO:
SKRYTÉ SVĚTY V NAŠEM BŘIŠE
od 18.00–20.00 hodin. O spojitosti trávicího traktu, imunity, mentální aktivity a vzniku civilizačních nemocí. Proč Hippokrates učil, že nemoc sídlí ve střevech? Existuje zdravá strava? Jakým látkám se v potravinách a nápojích vyhýbat. Přednáší prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

DIVADLO OSKARA NEDBALA TÁBOR www.divadlotabor.cz 21.2.
DIVADLO V GALA

od 17.30–21.00 hodin. Slavnostní zahájení sezony v novém divadle večerem nesmrtelných písní v podání Ondřeje Rumla, Matej Benko Quintetu a Jihočeské filharmonie.

21.2.
RICHARD HODONICKÝ – V SUTI HLEDÁM TO SVĚTLO
od 18.00–19.00 hodin. Vernisáž výstavy za hudebního doprovodu Jana Buriánka (klavír). Umělecké fotografie z rekonstrukce diváckých prostor Divadla Oskara Nedbala Tábor v období červenec 2019 – leden 2020 objektivem Richarda Hodonického.

25.2.
MIKOLÁŠ RŮŽIČKA A TEREZIE KOVALOVÁ
od 19.00–21.00 hodin / jeviště. Koncert klavírních skladeb producenta, skladatele a DJ z ambientní desky věnované synovi Tobiášovi, která vznikla během sedmi dnů uprostřed Mikolášova rodinného světa.

26.2.
LADISLAV ZIBURA – 40 DNÍ PĚŠKY DO
JERUZALÉMA
od 19.00–21.00 hodin / velký sálLadislav Zibura (1992) je mladý novinář a cestovatel. Na pěších poutích (Řím, Santiago de Compostela, Jeruzalém, Nepál, Čína) už nachodil přes 5 000 kilometrů, další tisíce kilometrů najezdil na kole a stopem. O svých cestách napsal čtyři knihy, které se staly bestsellery (40 dní pěšky do Jeruzaléma, Pěšky mezi buddhisty a komunisty, Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii a Prázdniny v Evropě).

27.2.
JINDŘICH ŠTREIT A KOL. – TOVÁRNA
od 17.00–18.00 hodin. Vernisáž výstavy za hudebního doprovodu Václava Peloucha – housle a Adama Závodského – klavír.

28.2.
POD SNĚHEM

od 19.00–21.00 hodin / sk. C, malý sál. Trefná psychologická sonda do vztahů současné rodiny podle románové předlohy oceňované české autorky.

DOMÁCÍ HOSPIC JORDÁN, o. p. s.www.hospicjordan.cz
Účast na setkáních je nutné předem nahlásit koordinátorce Evě Špallové na eva.spallova@hospicjordan.cz, tel.: 725 414 931

7.2.
NEJSTE SAMI! – SETKÁNÍ PRO PEČUJÍCÍ
od 16.30–18.00 hodin. Setkání pro všechny, kdo pečují nebo se chystají pečovat o své blízké pro vzájemnou výměnu zkušeností, povzbuzení a načerpání sil. Můžete se podělit o zkušenosti anebo jen naslouchat.

8.2.
PŘÍSTAV– SETKÁNÍ PRO POZŮSTALÉ
od 10.00–11.30 hodin. Komorní setkání pro vzájemnou podporu v čase, kdy se vyrovnáváte se ztrátou svého blízkého. Nabízíme místo pro sdílení smutku, vzpomínek a načerpání sil jít dál.

U LENOCHODA www.ulenochoda.cz

1.2.
KURZ – ŠIJEME TAŠTIČKU

od 10.00–14.00 hodin.

4.2.
SRDÍČKOVÉ TVOŘENÍ NEJEN S DĚTMI
od 10.00–17.30 hodin. Ve třech časových intervalech si můžete vybrat ze tří druhů a náročnosti tvoření. Budeme vyrábět srdce z drátů, papírových ruliček i z provázků.

8.2.
KURZ ŠITÍ – TEPLÁČKY
od 9.00–13.00 hodin. Na tento kurz je potřeba umět základní obsluhu stroje. Nemusíte být zručná švadlenka, stačí základní dovednosti začátečníka. Na lekci si zhotovíte střih na tepláčky a čepici.

15.2.
KURZ ŠITÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY
od 10.00–15.00 hodin

22.2.
KURZ KRESBY PORTRÉTU
od
10.00–17.00 hodin

OSTATN Í www.visittabor.eu

22.2.
TÁBORSKÝ REPREZENTAČNÍ PLES

od 19.00 hodin / Hotel Palcát. Slavnostní večer k příležitosti 600. výročí založení města Tábora. Celým večerem bude provázet moderátorka Mahulena Bočanová a Orchestr Karla Vlacha se svými sólisty, které v průběhu večera doplní Monika Absolonová a Bohuš Matuš. Spolu s nimi se na pódiu objeví další hvězdy galavečera, jako je Jiří Korn, trio La Gioia, které je spojením operní a populární hudby, Kamil Střihavka. Za doprovodu operní pěvkyně Karolíny Berkové vystoupí sólisté Baletu Národního divadla. O dobrou zábavu v Clubu BarBar se postará DJ Martin Hrdinka, v restauraci Illusion Martin Maxa a v Music baru Havana táborská formace Covertrio+. Více informací na webových stránkách www.taborskyreprezentacniples.cz. Ples je pořádán pod záštitou náměstka hejtmanky Jihočeského kraje Pavla Hrocha.

28.2.
PLES SPORTOVCŮ

od 18.00 hodin / Hotel Palcát. Od 18. hodin proběhne vyhlášení ankety Nejlepší sportovec roku 2019, budou také předány ceny v dalších kategoriích Talent roku, Trenér roku a Sportovní hvězda. K tanci i poslechu zahraje hudební skupina Blueband. Hlavním pořadatelem je Česká unie sportu Tábor.

29.2.
DEGUSTÁTORSKÝ KURZ S KAMILEM PROKEŠEM
9.00 hodin / kavárna Obývák. Táborský festival vína každý rok vzdělává zájemce, kteří chtějí víno umět pít a chtějí se o něm něco dozvědět. Naučíte se rozeznat základní chutě, přístupy senzorického hodnocení a teorii si vyzkoušíte v praxi. Kurz je zakončen certifikátem pro absolventy. Vstupenky na www.festivalvina.cz

VÝSTAVYwww.galerietabor.cz

GALERIE U RADNICE
Otevírací doba: úterý–neděle 10–12 / 13–16 hodin

do 20.3.
JAROSLAV CHOBOT, EVA ŠENKYŘÍKOVÁ –
PÍSMO AYA
Obrazy, objekty a fotografie reflektující pobyt autorů v Peru, kde se setkali s legendami opředenou aya-huascou. Přijďte se ponořit do imaginativního, magického a tajuplného světa lidské fantazie.

HUSITSKÉ MUZEUM TÁBOR – GALERIE AMBIT
Pro veřejnost otevřeno vždy v sobotu a neděli 10.00–12.00 hodin; 12.30–17.00 hodin, ostatní dny pouze po domluvě.

do 29.2.
VÝSTAVA 100 LET SKAUTINGU V TÁBOŘE

Výstava 100 let skautingu v Táboře. Výstavu uvádí Junák – český skaut, středisko Kalich, Tábor

GALE R IE 140
Otevírací doba: úterý–neděle 10–12 / 13–16 hodin

do 6.3.
HISTORICKÉ A RETRO KOČÁRKY ZE SBÍRKY
MARKÉTY KUBOVÉ
Průřez dětskými kočárky až do sedmdesátých let 20. století. Přijďte se podívat, v čem se vozili vaše babičky a dědečkové, maminky a tatínci.

Tiráž

Nejnovější vydání
296 / 2 / 2020

Datum tisku
3. 2. 2020

Termín distribuce
5. - 7. 2. 2020

Počet inzerátů
63 plošných, 
177  řádkových

Počet stran 12

Rezervace firemní inzerce
do březnového vydání
přijímáme do 25. 2. 2020

Řádkové inzeráty
do příštího vydání
podávejte do 26. 2. 2020

Březnové vydání vyjde
5. - 9. 3. 2020