Kultura Tábor

Kultura Tábor - prosinec 2019

Odbor kultury a cestovního ruchu
www.visittabor.eu

2.-23.12.
VÁNOČNÍ ATMOSFÉRA S ADVENTNÍMI
STÁNKY NA NÁMĚSTÍ T. G. MASARYKA
Předvánoční atmosféru budou po celý advent zdobit stylové stánky s vánočním zbožím, slaměný betlém a JEŽÍŠKOVA KANCELÁŘ. Přijďte se zahřát teplou medovinou, ochutnat svařák a další dobroty.

5.12.
MĚSTEM CHODÍ MIKULÁŠ
od 17.00 hodin. Žižkovo náměstí, Čertovský zábavný program s tradiční nadílkou od Mikuláše a hudební pohádkou „O polepšeném čertovi“ plnou nebeských i pekelných písniček. Těšit se můžete i na pekelnou ohnivou show.

7.12.
PODIVUHODNÉ VÁNOCE
od 15.00 hodin, Galerie 140. Příběh jedné obyčejné rodiny, dvou nezbedných sestřiček a Vánoc, které se někam ztratí. Dřevěné loutky a kouzelná scéna plná překvapení. Divadelní představení pro děti od 2 do 10 let. Účinkuje Divadlo U plotny.

7.12.
MIKULÁŠSKÁ JÍZDA 
odjezd z nádraží ČD Tábor v 15.25 hodin, odjezd z Bechyně v 18.26 hodin. Oblíbená Mikulášská jízda pro rodiče s dětmi s historickou lokomotivou „Bobinka“ pojede po nejstarší elektrifikované trati Tábor – Bechyně za doprovodu Mikuláše, anděla, čerta a s nadílkou pro děti. Ceny jízdného |zpáteční| 100 Kč, děti 6–15 let 50 Kč, do 6 let 25 Kč. Prodej na místě. Aktuální informace sledujte na www.cd.cz/jiznicechy. Pořádají České dráhy ve spolupráci s městem Tábor.

8.12.
ADVENTNÍ KONCERT – SEZIMÁK ZPÍVÁ
GOSPEL POD VEDENÍM SBORMISTRA JIŘÍHO FOLTY
od
14.30 a 15.30 hodin, náměstí T. G. Masaryka

11.12.
ADVENTNÍ POSEZENÍ PRO DŮCHODCE
od
10.00 hodin, LH Hotel Dvořák Tábor. Tradiční vánoční akce pro táborské seniory s pro-gramem a občerstvením. Vzhledem k omezenému počtu míst je třeba zakoupit lístek v hodnotě 20 Kč v předprodeji v Infocentru Město Tábor, Žižkovo náměstí, od 2. 12. od 8.00 hodin, rezervace není možná. Pořádáno ve spolupráci s G-centrem Tábor.

11.12.
ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY
od 18.00 hodin, náměstí T. G. Masaryka. Devátý ročník celostátní akce pořádané regionálním Deníkem, který spojí tisíce lidí na českých a moravských náměstích. Zveme všechny Táboráky, abychom společně zazpívali známé koledy v předvánočním čase. Účinkují: skupina Sklepmistři (Tábor) a děti ze ZŠ Mikuláše z Husi.

12.12.
VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ TÁBORSKÝCH ŠKOL

od 16.00 hodin, náměstí T. G. Masaryka. Pěvecký sbor ZŠ Zborovská Tábor pod vedením Pavlíny Jíšové zpříjemní adventní atmosféru.

14. a 15.12.
STAROČESKÝ VÁNOČNÍ TRH

Žižkovo náměstí. Přijďte si užít atmosféru staročeských Vánoc, vyzkoušet staré vánoční zvyky a obdivovat tradiční umělecko–řemeslnou výrobu. Program:
Sobota 14. prosince, 9.00–18.00 hodin Účinkují: kapela PÉRO ZA KLOBOUKEM a staro-české kapela STAROPRAŽŠTÍ PARDÁLOVÉ 17.00 hodin BYLA CESTA BYLA UŠLAPANÁ – výpravný vánoční příběh se zpěvy v podání Divadla Studna
Neděle 15. prosince, 9.00–16.00 hodin. Účinkují: kapela MOTOVIDLO a STAROČEŠTÍ KOLEDNÍCI. Doprovodný program: Staročeské vánoční zvyky (lití olova, pouštění a věštění z lodiček, chýše s ponocným, vánoční pohádkový kolotoč pro děti, dětská vánoční dílnička, NEBEŠTÍ ANDĚLÉ a těšit se také můžete na dva živé velbloudy.

17.12.
VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ TÁBORSKÝCH ŠKOL

od 16.00 hodin, náměstí T. G. Masaryka. Pěvecký sbor ZŠ Čekanice Tábor pod vedením Alexandry Trepáč Sondové.

19.12.
ZUZANA STIRSKÁ A FINE GOSPEL TIME
od19.00 hodin, kostel sv. Filipa a Jakuba, park Pod Kotnovem. Adventní koncert plný známých vánočních melodií, koled, semaforských vánočních songů včetně Purpury. A to vše v netradičních úpravách i netradičním podání. Předprodej vstupenek od 2. 12. v Infocentru Město Tábor, Žižkovo náměstí. Vstupné: v předprodeji 200 Kč, na místě 250 Kč

20.12.
CHARITATIVNÍ VÁNOČNÍ KONCERT
ROTARY KLUBU TÁBOR
od 18.00 hodin, kostel sv. Filipa a Jakuba, park Pod Kotnovem. Účinkují: Táborský symfonický orchestr Bolech – Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční „Hej mistře!“ pro sóla, varhany a orchestr. Diriguje Jiří Sycha. Pořádá Rotary klub Tábor. Vstupné: dobrovolné

21.12.
ŽIVÝ BETLÉM V PŘEDVEČER ZLATÉ NEDĚLE

od 14.00–18.00 hodin, Žižkovo náměstí Kouzelný příběh, vycházející z křesťanské tradice zobrazující události a postavy, související s narozením Ježíše Krista. Nebudou chybět živá zvířátka, trubači zahrají každou celou hodinu známé koledy a pastýř bude vyprávět „Jak to bylo s Ježíškem a proč slavíme Vánoce“.

24.12.
VÁNOČNÍ ČAS NASTÁVÁ ........
SVĚTLO Z BETLÉMA
od 9.30 hodin, Žižkovo náměstí u vánočního stromu. Pásmo zpěvů a koled spojené s rozdáváním betlémského světla. Promluvu bude mít farářka Církve československé husitské Mgr. Kamila Magdalena Lukasová. Pořádáno ve spolupráci s táborskými církvemi.

24.12.
ŠTĚDROVEČERNÍ VYTRUBOVÁNÍ v podání Žesťového souboru Swing Band Tábor
od 21.00 hodin, Žižkovo náměstí

24.12.
PŮLNOČNÍ MŠE
od
21.30 hodin, děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor Účinkují: Ladislav Šotek – varhany a Táborský chrámový sbor. Pořádá Římskokatolická farnost Tábor.

24.12.
PŮLNOČNÍ VYTRUBOVÁNÍ v podání
Žesťového souboru Swing Band Tábor
od 23.30 hodin, park Pod Kotnovem

24.12.
PŮLNOČNÍ RYBOVKA U JAKUBA

od 24 hodin, kostel sv. Filipa a Jakuba, park Pod Kotnovem. Půlnoční bohoslužba s provedením České vánoční mše Jakuba Jana Ryby „Hej, mistře!“. Účinkují hudebníci z Tábora a okolí. Pořádá Starokatolická církev ve spolupráci s městem Tábor.

26.12.
SVÁTEČNÍ VARHANNÍ KONCERT

od 16.00 hodin, děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor. Účinkují: Ladislav Šotek – varhany a Táborský chrámový sbor pod vedením Heleny Boučkové a pěvecký sbor HLAHOL pod vedením Hany Schläfrové.

1.1.2020
VÍTÁME ROK 2020
– Výročí 600 let založení města Tábor
NOVOROČNÍ VARHANNÍ KONCERT
od 15.30 hodin, poutní kostel Klokoty. Vánoční skladby, koledy a improvizace – Jana Wilkes – zpěv, Ladislav Šotek – varhany.

HUSITSKÉ MUZEUM TÁBOR
www.husitskemuzeum.cz

3.12.
JAN ŽIŽKA OPĚT V TÁBOŘE?

od 17.00 hodin, Housův mlýn. Představení knihy prof. Petra Čorneje spojené s přednáškou a doprovodným programem v husitském duchu.

4.12.
ADVENTNÍ DÍLNA
od 17.00 hodin, Husitské muzeum v Táboře, Žižkovo náměstí 1. Dílna s floristkou Gabrielou Sokolovou Loskotovou. Výroba zajímavých dekorací pro navození té správné vánoční atmosféry domova. Nutno rezervovat.

7.12.
KOSTÝMOVANÁ PROHLÍDKA
od
13.00–14.00 hodin. Zábavná výprava do středověkého podzemí za svitu luceren pro celou rodinu. Nutno objednat, kapacita je omezená, objednavky@husitskemuzeum.cz

10.12.
MANŽELKY ČESKOSLOVENSKÝCH
PREZIDENTŮ SE VZTAHEM K JIŽNÍM ČECHÁM
od 18.00 hodin, přednáškový sál Husitského muzea v Táboře, nám. Mikuláše z Husi čp. 44. Přednáší Mgr. Jitka Vandrovcová.

12.12.
BETLÉMY NA TÁBORSKU
od 17.30 hodin, přednáškový sál Husitského muzea v Táboře, nám. Mikuláše z Husi čp. 44. Čtvrté pokračování volného cyklu přednášek Duchovní toulky po Táborsku nás seznámí s kostelními betlémy. Přednáší Mgr. Ludmila Mikulová.

21.12.
SOBOTNÍCI – JAK CHUTNAJÍ VÁNOCE?

od14.00 hodin, sraz ve 14.00 hodin u vánočního stromu na Žižkově náměstí. Prosincoví sobotníci, jak je již několikaletou tradicí, budou na vánoční téma. Tentokrát si povíme, co vše se mohlo objevit na štědrovečerní tabuli našich předků, ale i v jiné dny vánočního období. I posledními letošními sobotníky dospělou skupinu provedou historičky Husitského muzea Jitka a Lenka Vandrovcovy. Děti si společně s lektorkami Husitského muzea upletou vánočku a vyrobí cukroví.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA TÁBOR
www.knihovnatabor.cz

DONÁŠKOVÁ SLUŽBA: KNIHY AŽ K VÁM DOMŮ. Knihovna má úplně novou službu. Je pro vás obtížné ze zdravotních důvodů docházet do knihovny, ale bez knížek se neobejdete? Zkuste využít knihovního kurýra! Pro koho je služba určena? Pro zdravotně znevýhodněné čtenáře knihovny s bydlištěm v Táboře a nejbližším okolí, pro které je obtížné nebo zcela nemožné knihovnu navštívit (lidé se zrakovým či tělesným postižením a senioři). Jak služba funguje? Na základě domluvy s knihovnicí. Sdělíte jí své jméno, adresu a o jaké konkrétní tituly máte zájem. Domluvit se můžete osobně, telefonicky (381 200 580) nebo po e-mailu knihovna@mkta.cz. Dokumenty doručujeme jednou měsíčně, zpravidla druhý týden v měsíci.

do 16.12. každé pondělí
HRAJEME SI S DĚTMI
od10.00 hodin,
pobočka knihovny Vídeňská ulice, Tábor. Máte chuť seznámit se a potkávat s dalšími rodiči a jejich ratolestmi? Tak se stavte v naší nově opravené pobočce knihovny na Sojčáku. Program je neformální – můžete si povídat, hrát si s dětmi, číst knížky.

11.12.
VESMÍRNÝ TÁBOR 2019: CO MŮŽEME VYČÍST Z POVRCHU MARSU O JEHO MINULOSTI?
od 18.00–20.00 hodin
. Přednášející Petr Brož (*1984) je vědecký pracovník na Oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Je laureátem Prémie Otto Wichterleho udělované mimořádně kvalitním a perspektivním vědeckým pracovníkům AV ČR do 35 let.

19.12.
BRAIN&BREAKFAST: SMRTÍCÍ PROPAGANDA
od 8.30–10.00 hodin. Přednáší Vladimír Dzuro, emeritní policejní rada, který pracoval jako kriminalista pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii (UNPROFOR), od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Den Haagu, v Holandsku. Unikátní osobní svědectví přináší v tištěné i audio podobě kniha Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost, kterou Vladimír Dzuro napsal.

19.12.
ORCHESTR V KNIHOVNĚ!

od 16.00–17.00 hodin. Koncert pětatřiceti mladých hudebníků ze ZUŠ Oskara Nedbala v Táboře, kteří si říkají Svišti v orchestřišti pod vedením kapelníka Jakuba Valeše.

26.12.
POZOROVÁNÍ VÁNOČNÍ KOMETY PAN-STARRS

od 16.00–20.00 hodin, hvězdárna, 4. patro. Pozorování komety malými dalekohledy z plošiny na střeše knihovny s vánoční atmosférou.

DIVADLO OSKARA NEDBALA TÁBOR
www.divadlotabor.cz

1.12.
ADVENT U DIVADELNÍHO BETLÉMU S POULIČNÍKY
od 17.00–18.00 hodin,
před divadlem První adventní neděle u betlému, který pro divadlo vytvořila táborská výtvarnice Marie Valtrová. Naladíte se předvánočně, zahřejete se čajem a zpěvem s táborskou skupinou Pouličníci. Betlém ve vchodu historické budovy divadla naleznete po celý advent.

9.12.
BULL | HARD SELL

od 19.00–21.15 hodin,
jeviště. Dvě hry nezávislého pražského souboru Divadlo 6–16 Praha v jednom večeru.

20.12.
HEJ, MISTŘE!
od 19.00–21.30 hodin, malý sál. Komorní orchestr Heleny Hýnové z Plané nad Lužnicí uvede českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby HEJ, MISTŘE! pro smíšený sbor, varhany a orchestr se sólisty Národního divadla Sylvou Čmugrovou, Václavem Lemberkem, Lukášem Krämerem a sólistkou Jihočeského divadla Zuzanou Benešovou.

JEDNOTA KAFE & KNIHY
www.facebook.com, kafeknihyjednota
Každý měsíc najdete v Jednotě autorská čte-ní se současnými českými spisovateli a překlada-teli, přednášky a diskuse na aktuální společen-ská témata či témata životního prostředí. Ale také koncerty, jam session nebo i čtenářské kluby. Ne-chybí ani cestopisná promítání či besedy s historiky. A může se tu konat i Vaše akce. Kontaktujte nás. Ak-tuální program naleznete na www.facebook.com/kafeknihyjednota nebo nám napište o zasílání aktua-lit na kafeknihyjednota@gmail.com. Vstupné: 0-100 Kč dle akce.

7.12.
KORZO PRAŽSKÁ-KLOKOTSKÁ
od 9.00–22.00 hodin, Staré Město Hudba, výstavy, workshopy, street food, busking, programy pro děti, filmy, tančírna a sousedské programy či neobvyklá posezení v oživlých ulicích.

DOMÁCÍ HOSPIC JORDÁN, o. p. s.
www.hospicjordan.cz

8.12.
DOBROČINNÁ AUKCE UMĚLECKÝCH DĚL PRO HOSPIC
od 16.00–19.00 hodin, Hotel Palcát, konferenční sál, 1. patro. Dražit se budou díla, která věnovali čeští a i zahraniční autoři. Veškerá díla byla do aukce věnována bezplatně a celý výtěžek bude použit na provoz domácího hospice. Můžete se aktivně zúčastnit dražby, anebo být jen diváky. Patronkou akce je režisérka Olga Sommerová.

KONCERTY
www.visittabor.eu

27.12.
VÁNOČNÍ KONCERT PĚVECKÉHO SBORU
DOMINO TÁBOR
od 18.30 hodin, poutní kostel Klokoty.

Tiráž

Nejnovější vydání
294 / 12 / 2019

Datum tisku
28. 11. 2019

Termín distribuce
3. - 5. 12. 2019

Počet inzerátů
77 plošných, 
186  řádkových

Počet stran 16

Rezervace firemní inzerce
do lednového vydání
přijímáme do 23. 12. 2019

Řádkové inzeráty
do příštího vydání
podávejte do 27. 12. 2019

Lednové vydání vyjde
9. - 13. 1. 2020