První online psychologická poradna Mojra.cz

Aktuálně

První online psychologická poradna Mojra.cz 3/2020

Inzertní časopis...: Mgr. Natália Vodilová

Dotaz: Dobrý den, můžete mi poradit? Mám manžela, který teď začal více popíjet. Předtím k alkoholu netíhnul, ale poslední půlrok, když si denně nedá alespoň 2 piva je strašně protivný, utrhuje se na mě i na děti. To nikdy nedělal. Je to normální? Mám strach, aby se z něj nestal alkoholik. Děkuji. Petra J.

Na dotaz odpovídá: Mgr. Natália Vodilová   

Denní konzumace alkoholu, kterou popisujete u svého manžela, by se časem skutečně mohla změnit v závislost na alkoholu. Zmiňuji mohla, protože rozvoj závislosti na alkoholu, drogách či automatech, je zcela individuální u každého člověka. Nakolik je alkohol návyková látka, jeho denní konzumací si člověk koleduje o riziko vniku závislosti. Vznik a rozvoj závislosti je multifaktoriální. Do role vstupují jak genetická výbava člověka – dědičnost, dispozice osobnosti – zranitelnost a také v neposlední řadě jeho sociální prostředí – rodina, přátelé, kolegové. Když se setká u člověka třeba genetická predispozice s jiným faktorem, rozvoj závislosti je snazší. Změny v chování manžela k Vám a dětem mohou souviset nejen s chyběním piva, ale také s jinými problémy, které manžel prožívá. Alkohol jako takový je vlastně přírodní anxiolytikum, což znamená, že jeho konzumace snižuje úzkost. Mnoho lidí, kteří jsou ve stresu, nespokojeni, či si na sebe nakládají mnoho povinností a jsou pod časovým tlakem, se odměňují večer sklenkou alkoholu.
Na uvolnění celodenního napětí, však existují zdravější a bezpečnější způsoby. Vhodnou formou je cvičení či naopak relaxace formou jógy. Nebo autogenní trénink, který Vás může naučit psycholog.

Mgr. Natália Vodilová

Řešíte podobný problém? Máte jakýkoliv dotaz? Neváhejte a navštivte naši stránku www.mojra.cz.
Rádi Vám na Váš dotaz odpovíme Při objednávce na www.mojra.cz použijte slevový kód „partner“ a získáte slevu 5 % z ceny objednávky.

Tiráž

Nejnovější vydání
297 / 3 / 2020

Datum tisku
2. 3. 2020

Termín distribuce
4. - 6. 3. 2020

Počet inzerátů
81 plošných, 
229  řádkových

Počet stran 16

Rezervace firemní inzerce
do dubnového vydání
přijímáme do 25. 3. 2020

Řádkové inzeráty
do příštího vydání
podávejte do 27. 3. 2020

Dubnové vydání vyjde
2. - 6. 4. 2020